Dota 2 (Defense of the Ancients 2) je strategická počítačová hra žánru MOBA (Multiplayer online battle arena) uznaná v mnoha zemích jako plnohodnotný sport, vyvíjená firmou Valve Corporation. Jedná se o "stand-alone" remake Defense of the Ancients (DotA), oblíbené modifikace (mapy) ze hry Warcraft III. Vývoj hry začal roku 2009, kdy Valve najmulo jako hlavního designéra vývojáře původního módu DotA s přezdívkou "Icefrog". Hra byla oficiálně oznámena 13. října 2010 na portálu Game Informer.[1] Přestože byla Dota 2 kritizována pro příliš pozvolnou křivku učení, je dnes třetí nejhranější hrou z platformy Steam s denními špičkami přes 600 000 současně hrajících hráčů. Hra je založena na platformě F2P (Free to play), tedy lze ji hrát zdarma. Herní systém a mapa zůstaly podobné jako v původní hře, vývoj hry pokračoval tam, kde skončil vývoj původní DotA;[2] hlavním důvodem k vydání pokračování Defense of the Ancients je odpoutání se od herního klienta v podobě Warcraftu III, protože i když si první DotA vytvořila samostatnou komunitu, je to stále pouze přídavná mapa ke hře Warcraft III: The Frozen Throne.
Tuto hru hraje 10 hráčů, rozdělených do dvou týmů (Dire a Radiant) po pěti. Hlavním úkolem je zničit soupeřův Ancient (hlavní budova), který je umístěn v základně jednotlivých týmů. K Ancientu vedou tři cesty (lane), které jsou odděleny lesem (wood/forest/jungle): vrchní (top) střední (mid) spodní (bot) Po cestách chodí skupinky creepů (NPC bojovníci), čtyři melee (bojující na blízko) a jeden ranged (bojující na dálku). Rodí (spawn) se každých 30 sekund u svých kasáren. Pravidelně se k nim připojuje katapult (jednou za čas). V průběhu hry se skupinka creepů rozrůstá. Na každé cestě dále najdeme dvě věže, ty nejblíže k nepříteli se označují Tier 1, další Tier 2. Poté tu jsou věže Tier 3, které stojí na počátku základny a brání kasárny (barracks, zkráceně "rax"). Kasárny jsou rozdělené na melee a ranged. Po jejich zničení se na dané lince spawnují nepřátelskému týmu větší a silnější creepové, dle typu zničených raxů. Dále už pak stojí dvě Tier 4 věže, které jsou poslední obranou před samotným Ancientem. V každé základně najdeme bázi (base), ve které se oživují (spawn/respawn) hrdinové jak na začátku hry, tak i po své smrti. Tato báze regeneruje životy a manu přátelským jednotkám a naopak drtivou silou zraňuje nepřátelské. V bázi najdeme hlavního obchodníka (shop), který prodává většinu věcí. Zbylé věci najdeme v tajném obchodě (secret shop). Ty jsou celkem dva umístěné v lese. Jeden na straně Dire, druhý na straně Radiant. Další obchody můžeme nalézt na TOP a BOT lince, zhruba uprostřed. V těchto obchodech nalezneme některé věci jak z klasického, tak tajného obchodu. Hrdinové získávají zlaťáky (gold) a zkušenosti pomocí Income (1 zlatý za 0,6 sekundy), poté dorážení (last hit) nepřátelských creepů, zabíjením neutrálních creepů, tak i za zabíjení nepřátelských hrdinů a budov. Další možnost, jak si vydělat, je zabití Roshana (nejsilnější neutrální creep). Za zlaťáky dále můžete koupit věci (Itemy), které vás zlepšují. Zkušenosti slouží k navyšování úrovně (levelu) vašeho hrdiny. Za každou úroveň si můžete dát jeden bod dovednosti (skill point) do jedné z vašich schopností nebo zlepšení atributů o 2. S každou získanou úrovní se tudíž stáváte silnějším, přičemž maximální úroveň je 25.
Hrdinové jsou základním prvkem hry Dota 2, jelikož průběh hry je závislý na jejich akcích. Všichni mají různé herní styly, které vyplývají z jedinečných schopností a kombinací atributů. Většina hrdinů má odlišnou roli, která jim definuje, jakým způsobem ovlivní bojiště, ačkoliv mnozí hrdinové mohou vykonávat dvě nebo více těchto rolí. Dělí se na tři základní skupiny podle toho, co upřednostňují – zda sílu, obratnost či inteligenci. Další dělení je pak podle jejich úkolů (rolí). Základní dělení vypadá takto: Carry – Útočný hrdina pro pozdější fáze hry (Middle game/Late game). Po většinu hry střádá peníze, aby si mohl nakoupit dostatečné vybavení (Itemy); např. Chaos Knight nebo Phantom Assasin. Support – Podpůrný hrdina. Mezi jeho úkoly patří podpora carry spoluhráče a mj. rozmisťování tzv. ward, špionážních zařízení, které odhalují pohyb nepřátel v dané oblasti; např. Omniknight nebo Dazzle. Ganker – Hrdina, který má atributy a schopnosti silné především ze začátku hry (early game). Snaží se přepadávat zraněné nepřátelské hrdiny a pomáhá při soubojích s nepřátelským týmem; např. hrdina Pudge. Initiator – Hrdina, který má schopnosti vhodné na zahájení souboje. Jde např. o hrdiny, kteří mají schopnost omráčit (stun) nebo umlčet (silence) více hrdinů najednou; např. Clockwerk nebo Tidehunter. Escaper – Hrdina, který má schopnosti díky kterým snadno uniká nepřítelům. Obvykle jsou slabší než ostatní hrdinové (neplatí pro late game); např. Riki nebo Slark Jungler – Hrdina, který má výhodu v jungli, může místo na cestě (line) získávat goldy a zkušenosti v lese; např. Enigma nebo Lycan. Semi-Carry – Útočný hrdina pro early/middle game. Má na začátku velký attack damage, a tak může v early game rychle zabít nepřítele; např. Slardar. Někteří hrdinové jsou všestrannější než jiní a jsou schopni plnit různé role; např. Morphling.
Předměty jsou zboží získávané v obchodech. Vyskytují se v mnoha podobách a typech. Většina předmětů zabírá místo v hrdinově inventáři, což znamená, že hrdina může ve hře nést jen omezený počet předmětů. Předměty s receptem automaticky spojují komponenty z inventáře a skrýše a skládají je ve finální předmět. Díky tomu je nutné si promyslet kdy a co koupit. Některé předměty lze po sestavení zpětně rozložit. Hrdinové mohou používat většinu předmětů, ale existují i takové, které pro některé hrdiny ztrácí efekt nebo je nemohou koupit. Hrdinové obvykle nemohou krom předmětů na jedno použití využívat předměty zakoupené jinými hráči. Výjimkou jsou lektvary (doplňují životy nebo manu), wardy (davají vizi), bottle (doplňuje životy i manu) a tango (doplňuje hrdinům životy). Většinu předmětů lze prodat za plnou cenu do deseti sekund od zakoupení, po této době je možné je prodat pouze za cenu poloviční.[zdroj?] Některé předměty, např. Gem of True Sight nebo Black King Bar, však prodat nelze.[zdroj?]